Tier list grafik a procesorů pro hry · 2026

Jaký procesor ke grafické kartě?

Seřadili jsme grafické karty a procesory podle skutečného výkonu ve hrách a ke každé grafice spočítali, který procesor ji utáhne bez brzdění (bottlenecku). Čísla jdou ze stejného modelu FPS, který používáme u každé sestavy na webu – ne z dojmů.

Jak to číst

  1. 1Tier S–E je hrubý výkon ve hrách, ne cena ani stáří. Stejný tier = podobné FPS.
  2. 2U každé grafiky vidíte rozlišení, na které stačí, a procesory z naší nabídky: rozumné minimum, doporučený a bez kompromisů.
  3. 3Klikněte na grafiku: dostanete tabulku všech procesorů (i starších) s průměrnými FPS a procentem, o které vám procesor ubere.

Tier list grafických karet

Skóre = hrubý výkon (RTX 3080 Ti = 100 ve 1440p). Odpovídá relativnímu výkonu v databázi TechPowerUp.

S

Tier S

Nejvyšší výkon · 4K Ultra

A

Tier A

High-end · 1440p Ultra až 4K

B

Tier B

Vyšší střední třída · 1440p

C

Tier C

Střední třída · 1080p Ultra / 1440p

D

Tier D

Základní herní · 1080p

E

Tier E

Starší a esport · 1080p na střední detaily

Tier list procesorů pro hry

Skóre = kolik snímků procesor stihne připravit, když ho nebrzdí grafika (Ryzen 5 5600 = 100). „Utáhne až“ je nejsilnější grafika, kterou procesor brzdí nejvýš o 10 % v rozlišení, kde na něm záleží.

ProcesorPlatformaHerní skóreUtáhne ažV konfigurátoru
SNejrychlejší herní procesory
Ryzen 7 9850X3DAM5 · DDR5
197
RTX 5090· −0 %11 990 Kč
Ryzen 7 9800X3DAM5 · DDR5
189
RTX 5090· −1 %10 490 Kč
Ryzen 9 9950X3DAM5 · DDR5
180
RTX 5090· −2 %15 990 Kč
Ryzen 9 9900X3DAM5 · DDR5
175
RTX 5090· −3 %—
AHigh-end
Ryzen 7 7800X3DAM5 · DDR5
162
RTX 5090· −6 %7 990 Kč
Core i9-14900KIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
155
RTX 5090· −7 %—
Ryzen 5 7600X3DAM5 · DDR5
154
RTX 5090· −8 %—
Core i9-13900Kstarší generaceIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
152
RTX 5090· −8 %—
Ryzen 5 7500X3DAM5 · DDR5
148
RTX 5090· −9 %5 790 Kč
BVyšší střední třída
Ryzen 9 9950XAM5 · DDR5
144
RTX 4090· −5 %—
Core i7-14700KIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
143
RTX 4090· −5 %—
Ryzen 7 9700XAM5 · DDR5
141
RTX 4090· −5 %—
Core Ultra 9 285KIntel LGA1851 · DDR5
138
RTX 4090· −6 %—
Ryzen 9 9900XAM5 · DDR5
137
RTX 4090· −6 %—
Ryzen 5 9600XAM5 · DDR5
136
RTX 4090· −6 %4 490 Kč
Ryzen 7 5800X3Dstarší generaceAM4 · DDR4
134
RTX 4090· −7 %—
Core i5-14600KIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
134
RTX 4090· −7 %—
Ryzen 7 7700AM5 · DDR5
133
RTX 4090· −7 %—
Ryzen 7 7700XAM5 · DDR5
132
RTX 4090· −7 %5 590 Kč
Core Ultra 7 265KIntel LGA1851 · DDR5
132
RTX 4090· −7 %—
Core i5-13600Kstarší generaceIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
129
RTX 4090· −7 %—
Ryzen 5 7600XAM5 · DDR5
127
RTX 4090· −8 %—
Ryzen 7 5700X3DAM4 · DDR4
127
RTX 4090· −8 %—
Core Ultra 5 245KIntel LGA1851 · DDR5
126
RTX 4090· −8 %—
CStřední třída
Ryzen 5 7600AM5 · DDR5
123
RTX 4090· −9 %4 290 Kč
Ryzen 5 7500FAM5 · DDR5
121
RTX 4090· −10 %3 490 Kč
Core i5-12600Kstarší generaceIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
119
RTX 4090· −10 %—
Core i5-14400FIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
117
RTX 5080· −8 %—
Core i5-13400Fstarší generaceIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
114
RTX 5080· −8 %—
Ryzen 7 5800XTAM4 · DDR4
105
RTX 4070 Super· −9 %5 490 Kč
Ryzen 5 5600XAM4 · DDR4
104
RTX 4070 Super· −9 %—
Ryzen 7 5700XAM4 · DDR4
102
RTX 4070 Super· −10 %4 790 Kč
Core i5-12400FIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
102
RTX 4070 Super· −10 %—
Ryzen 5 5600AM4 · DDR4
100
RTX 3090· −9 %3 090 Kč
DZákladní
Ryzen 5 8400FAM5 · DDR5
97
RTX 3090· −10 %—
Ryzen 7 5700AM4 · DDR4
93
RTX 3080· −9 %—
Core i7-10700Kstarší generaceIntel LGA1200 · DDR4
92
RTX 3080· −9 %—
Ryzen 5 5500AM4 · DDR4
87
RX 6800 XT· −8 %2 190 Kč
Core i3-12100FIntel LGA1700 · DDR4/DDR5
87
RX 6800 XT· −8 %—
Core i7-8700Kstarší generaceIntel LGA1151 · DDR4
81
RTX 5060 Ti 16GB· −10 %—
Ryzen 7 3700Xstarší generaceAM4 · DDR4
80
RX 7700 XT· −9 %—
EStarší
Core i5-10400Fstarší generaceIntel LGA1200 · DDR4
77
RX 9060 XT 16GB· −9 %—
Ryzen 5 3600starší generaceAM4 · DDR4
74
RTX 3070 Ti· −10 %—
Core i7-7700Kstarší generaceIntel LGA1151 · DDR4
71
RTX 5060· −10 %—
Core i5-9400Fstarší generaceIntel LGA1151 · DDR4
70
RTX 3070· −10 %—
Core i7-4790Kstarší generaceIntel LGA1150 · DDR3
57
RX 580 8GB· −6 %—
Ryzen 5 2600starší generaceAM4 · DDR4
55
RX 7600 XT· −10 %—

Jak to počítáme

Časté otázky

Co je bottleneck (úzké hrdlo)?
Situace, kdy jedna součástka brzdí druhou. Když procesor nestíhá připravovat snímky, grafika čeká a FPS jsou nižší, než by uměla – typicky v esportech (CS2, Valorant) a v 1080p. Naopak u slabé grafiky nepomůže ani nejdražší procesor. Na těchto stránkách ukazujeme ztrátu v procentech proti nejsilnějšímu hernímu procesoru z naší nabídky.
Mám dát víc peněz do grafiky, nebo do procesoru?
Ve 1440p a 4K rozhoduje grafika – stačí procesor z tieru B nebo C. V 1080p a v kompetitivních hrách na 240+ FPS rozhoduje procesor, tam se vyplatí Ryzen X3D. Pravidlo: procesor by měl kartu brzdit nejvýš o 10 % v rozlišení, ve kterém opravdu hrajete.
Co znamená X3D u Ryzenu?
3D V-Cache – přídavná vyrovnávací paměť navrstvená na čipu procesoru. Hry, které žijí v cache (Counter-Strike 2, Kingdom Come 2, závodní simulátory, strategie), získají proti běžnému Ryzenu se stejnými jádry 15–25 %. Proto jsou 7800X3D, 9800X3D a 9850X3D na špici tier listu, i když nemají nejvíc jader.
AM4, nebo AM5?
AM4 (DDR4) je levnější a ke grafikám tieru C–E stačí. Procesory pro AM5 (DDR5) mají ve hrách o 20–60 % vyšší výkon a platformu jde dál upgradovat – ke grafikám tieru B a výš doporučujeme AM5. Pokud už máte desku AM4, nejsilnější upgrade bez výměny platformy je Ryzen 7 5700X3D.
Stačí Ryzen 5 5600 k RTX 5070?
V 1080p dává Ryzen 5 5600 s RTX 5070 průměrně 189 FPS, o 12 % méně než nejsilnější procesor; Ryzen 7 7800X3D dá 243 FPS. Na 1440p a singleplayer stačí, na esporty na 240+ FPS sáhněte po AM5. Celá tabulka je na stránce RTX 5070.
Jaký procesor k RTX 5070 Ti nebo RX 9070 XT?
Obě jsou karty tieru A na 1440p Ultra. Z naší nabídky doporučujeme Ryzen 5 7500X3D (ztráta 5 % v 1080p, průměrně 250 FPS), rozumné minimum je Ryzen 5 7500F. Podrobnosti a všechny ostatní procesory najdete na stránkách RTX 5070 Ti a RX 9070 XT.
Jak přesná jsou čísla?
Jdou z modelu kalibrovaného na zhruba 8 600 měření z recenzí TechPowerUp, GameGPU a ComputerBase; medián odchylky od skutečného testu je 2,6 % a 90 % výsledků je do 8,3 %. Berte je jako spolehlivý odhad pro nejvyšší detaily – verze hry, ovladače a rychlost pamětí výsledek posunou o jednotky procent.
Kde doporučenou kombinaci koupím?
V našem konfigurátoru: vyberete procesor a grafiku, my pohlídáme kompatibilitu, sestavu postavíme v Olomouci, otestujeme a pošleme po celé ČR se zárukou 36 měsíců. Starý počítač nebo grafiku vezmeme jako protihodnotu.

Vybráno? Postavíme vám to.

Všechny doporučené procesory a grafiky máme v konfigurátoru. Sestavu postavíme v Olomouci, otestujeme a dodáme se zárukou 36 měsíců. Starý počítač nebo grafiku vezmeme jako protihodnotu.